nemokumas, nemokumo, nemokumui
cr
BETA versija - galimi netikslumai.

Įtaria bankroto administratorių korupciją – atlikta virš 100 kratų visoje Lietuvoje

2023-01-25

Ikiteisminiame tyrime dėl įtariamos bankroto (nemokumo) administratorių korupcijos įtarimai pareikšti 19 asmenų. Areštuotas galimai neskaidriu būdu įgytas turtas.

Kaip pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), ikiteisminio tyrimo metu pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, piktnaudžiavimo veikiant bendrininkų grupėje, sukčiavimo. Šiuo metu jie pareikšti 8 bankroto administratoriams bei 11 kitų asmenų -bankrutuojančių įmonių vadovai ir atstovai, kreditoriai, debitoriai. Tarp įtariamųjų - 2 advokatai.

Vienas įtariamasis suimtas 14 dienų, kitam - skirtas 50 tūkst. eurų užstatas, o likusiems skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis.

Tiriamos aplinkybės, kuomet bankroto administratoriai, būdami valstybės tarnautojams prilygintais asmenimis, vykdydami įvairių įmonių bankroto procedūras, kaip įtariama, galėjo piktnaudžiauti tarnyba, siekdami asmeninės naudos sau ar su jais susijusioms įmonėms, taip pat reikalaudavo bei priimdavo didelės vertės kyšius už palankių sprendimų priėmimą įvairių įmonių bankroto procedūrose.

Tiriami atvejai, kai bankroto administratoriai ar su jais susijusios įmonės, vykdydami įvairių įmonių bankroto administravimo procedūras, dirbtinai sumažindavo administruojamo turto vertes bei patys jį įsigydavo, taip galimai padarydami didelę žalą kreditoriams.

Taip pat bankroto administratoriai galimai reikalaudavo kyšių ir priimdavo juos iš suinteresuotų asmenų už tai, kad vilkintų bankroto procedūras, nekonstatuotų tyčinio bankroto, sudarytų sąlygas įsigyti bankrutuojančių įmonių turtą ne rinkos verte, sudarytų sąlygas padengti debitorinius įsiskolinimus už mažesnę vertę ar pan.

Šiuo metu jau atlikta virš 100 kratų įtariamų asmenų gyvenamosiose ir darbo vietose. Kratas atliko per 70 STT pareigūnų. Tiriami atvejai visoje Lietuvos teritorijoje.

Šį ikiteisminį tyrimą atlieka STT Centrinė tyrimų valdyba. Jį kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

Šaltinis: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/nusikaltimai_ir_nelaimes/itaria-bankroto-administratoriu-korupcija---atlikta-virs-100-kratu-visoje-lietuvoje/

Korupcija. Asociatyvi pixabay nuotr.

Rodyti daugiau...

Registrų centras: pradėtų bankrotų 2022m. – pusantro karto daugiau

2023-01-04

Pastaruosius keletą metų šalies verslas veikia padidintos turbulencijos sąlygomis – prieš dvejus metus prasidėjusi pandemija nemažą dalį įmonių privertė perdėlioti savo veiklos strategijas, vėliau atradus įrankių kovoje su pandemija pamažu buvo sugrįžta į įprastas vėžes, tačiau šių metų pradžioje prasidėjęs karas Ukrainoje ir su tuo susiję ekonominiai pokyčiai nemažai daliai tapo nauju iššūkiu, rašoma Registrų centro pranešime spaudai. 

Deja, tačiau tokiomis audringomis sąlygomis išsilaikyti pavyko ne visiems – vien per šiuos metus pradėta daugiau kaip 1 tūkst. juridinių asmenų bankroto procedūrų.

Registrų centro duomenimis, per šiuos metus bankroto procedūra teismo ar kreditorių sprendimu buvo pradėta beveik 1,1 tūkst. juridinių asmenų. Tai yra pusantro karto daugiau nei per visus 2021 metus, kai teisinį statusą „bankrutuojantis“ įgijo apie 730 juridinių asmenų.

„Pastarieji keleri metai šalies verslui nešykštėjo iššūkių ir, kaip matyti iš bankrotų statistikos, ne visiems šiuos iššūkius pavyko įveikti. Apie artėjantį bankrotų šuolį kalbėjome dar pačiame pandemijos įkarštyje 2020 metų viduryje. Iki šiol didesnio bankrotų skaičiaus pavyko išvengti dėl valstybės taikytų priemonių: mokesčių atidėjimų, paramos programų. Tačiau sulig pandemijos pabaiga nebeliko ir tų gelbėjimosi ratų, kurie dar išlaikė dalį įmonių virš vandens“, – kalba Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Anot jo, tikėtina, kad didesnis pradėtų bankrotų skaičius išsilaikys ir ateinančiais metais.

„Dažniausiai dėl bankroto iškėlimo į teismus kreipiasi valstybinės įstaigos – „Sodra“ ir Valstybinė mokesčių inspekcija, kurios iki šiol taikė įvairias pagalbos priemones verslui. Sumažėjus šiai pagalbai dalis įmonių savo jėgomis taip ir nesugeba atsitiesti. Tikėtina, kad ir 2023 metais minėtos institucijos vis aktyviau kreipsis į teismus dėl bankroto bylų iškėlimo. Be to, padėtį dar labiau apsunkina iššūkis dėl energijos išteklių“, – prognozuoja P.Rudzkis.

Iš minėto 1,1 tūkst. teisinį statusą „bankrutuojantis“ šiais metais įgijusių juridinių asmenų beveik du trečdaliai (60 proc.) jau pradėti likviduoti ir artimiausiu metu bus išregistruoti iš Juridinių asmenų registro.

Jauniausia bankrutuojanti įmonė „išgyveno“ vos 5 mėnesius

Tačiau ne visi šių metų bankrotai yra nulemti pandemijos ar kitų šių dienų iššūkių - Registrų centro analitikų atlikta analizė parodė, kad nemaža dalis bankrutuojančiųjų statusą šiemet įgijusių įmonių ilgą laiką neteikė metinių finansinių ataskaitų ir jokių duomenų apie save, o tai leidžia daryti prielaidą, kad jos apskritai nevykdė jokios veiklos.

Vis dėlto žvelgiant į finansines ataskaitas galima matyti, kad net 8 iš 10 įmonių pardavimo pajamos per metus sumažėjo. Apskritai vidutinė bankrutuojančios įmonės apyvarta 2021 siekė maždaug 800 tūkst. eurų, o jos valdomas turtas – apie 400 tūkst. eurų.

Vidutinis per šiuos metu bankrutuoti pradėjusios įmonės „amžius“ yra 10 metų – būtent tiek laiko praėjo nuo juridinio asmens įregistravimo iki teisinio statuso „bankrutuojantis“ įgijimo. Ilgiausiai veikusi, tačiau šiemet bankrutavusi bendrovė buvo įregistruota lygiai prieš 32 metus – tai nuo 1990 gruodžio registruota renginių organizavimo ir techninio aptarnavimo bendrovė iš Kauno „Litart“. Trumpiausiai – vos 5 mėnesius ir vieną savaitę – „išgyveno“ Vilniuje registruota logistikos bendrovė „ML Cargo“.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu iš maždaug 250 tūkst. Juridinių asmenų registre įregistruotų juridinių asmenų, teisinį statusą „bankrutuojantis“ turi apie 560 juridinių asmenų, dar apie 1,2 tūkst. juridinių asmenų yra likviduojami dėl bankroto.

Šaltinis: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/registru-centras-pradetu-bankrotu-siemet-pusantro-karto-daugiau-662-1983530

Bankrotas / 123RF.com nuotr.

Rodyti daugiau...

Bankrutavusi „Arvi ir ko“ aukcione parduodama už 4,5 mln. eurų

2022-11-09

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdyta bankrutavusi bendrovė „Arvi ir ko“ aukcione parduodama už 4,5 mln. eurų pradinę kainą, skelbia portalas e. varžytynės.

Aukcione bendrovė parduodama kaip verslas kartu su turtu, įskaitant investicijas į antrines įmones ir 15,7 mln. eurų viršijančias skolas, dėl dalies kurių tebevyksta ginčai teismuose.

„Arvi ir ko“ nemokumo administratorės „Restrus“ įgaliotas asmuo Vaidotas Lemešovas BNS teigė, kad išsamesnė informacija apie varžytynes teikiama tik potencialiems pirkėjams.

Numatoma aukciono pradžia – gruodžio 5-oji. Kainą aukcione bus galima didinti ne mažesniu nei 100 tūkst. eurų intervalu.

Bankroto bylos jau iškeltos V.Kučinsko valdytoms „Arvi“ grupės įmonėms: „Arvi kalakutai“, „Rietavo veterinarinė sanitarija“, „Marijampolės pašarai“, tačiau pačiam V.Kučinskui teismai neleido paskelbti asmeninio bankroto.

Jis yra nurodęs, kad jo įsiskolinimai kreditoriams siekia 61,8 mln. eurų, o jo pajamos per mėnesį – 1,5 tūkst. eurų. Verslininkas daugiausiai skolingas „Alfa Bank“ – 38,6 mln. eurų, beveik 10 mln. eurų – Rusijos „Sberbank“, įmonei „Belor“ – 4 mln. eurų.

Šaltinis: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/bendroves/bankrutavusi-arvi-ir-ko-aukcione-parduodama-uz-4-5-mln-euru-663-1956380

Rodyti daugiau...

© Creditreform Lietuva, 2020. Nemokumo Vertinimo Sistema